Dziecko otyłe w szkole

Bagaż złych doświadczeń wyniesionych ze szkoły bardzo rzutuje na dalsze życie dziecka z otyłością. Z powodu swego wyglądu spotyka się ciągle z niechęcią rówieśników. Dotychczas chronione przez rodziców musi się samo zmierzyć ze szkolną rzeczywistością, która jest dla niego niezwykle trudna.

Każde ruchowe zajęcia wyzwalają ogromny stres, ciągłe docinki kolegów, wyśmiewanie się z wyglądu dziecka, czasem nawet rękoczyny zniechęcają do chodzenia do szkoły. Odrzucone z grupy rówieśniczej znajduje wiele pretekstów, by nie uczestniczyć w życiu szkolnym. Mając codziennie do czynienia z brakiem akceptacji w grupie, zupełnie się z nią nie identyfikuje, zaczyna unikać kontaktów, traci wiarę w siebie.

www.kstit2014.pl

Budująca się na tym etapie niska samoocena ma zły wpływ na dalsze relacje z ludźmi w dojrzałym życiu. Dzieciom dyskryminowanym z powodu ich wyglądu trudno zaakceptować swoje wykluczenie, popadają w kompleksy, często stany depresyjne, coraz częściej zamykają się w sobie. W takiej sytuacji bardzo potrzebne jest wsparcie psychologiczne i zmiana sposobu życia.