Coś naprawdę ciekawego

Autor:
Kategoria: Społeczeństwo

Dorastanie dzieci to dla rodziców fascynujący okres. Zwłaszcza w pierwszych latach życia malucha, każdy rok, a nawet miesiąc niesie ze sobą zupełnie nowe doświadczenia. Zdarza się jednak również, że dorastający syn lub córka są powodem nerwów i gorszego humoru.

Zwłaszcza wtedy, gdy dziecko osiąga wiek kilkunastu lat i stara się za wszelką cenę forsować własne zdanie i podkreślać własną odrębność. W grę wchodzą także relacje z rówieśnikami. Często to prestiż wśród znajomych jest ważniejszy niż pochwały rodziców, którzy i tak są zawsze blisko.

Dziecko w takim wieku trudno namówić do rodzinnego spędzania czasu. Wspólne wyprawy rowerowe, gotowanie w rodzinnym gronie, gry zespołowe z mamą i tatą – to wszystko formy aktywności, z których cieszą się kilkulatkowie. Małe dzieci czerpią niczym nie skrępowaną radość z czasu spędzone w ten sposób, nastolatkowie spoglądają na świat przez pryzmat kształtującej się samodzielności.

Aby zachęcić nastolatka do wspólnej aktywności, najlepiej jest wybrać taką dziedzinę, która sprawi, że syn czy córka nie będą musieli wstydzić się przed kolegami i koleżankami z klasy. Granie w piłkę z tatą może okazać się nieco krępujące. Za to już wspinaczka górska to powód, aby się pochwalić.

Ważne by hobby robiło wrażenie. Syn lub córka z pewnością chętnie spędzą czas w rodzinnym gronie, jednak nie będą czuli się komfortowo, gdy zajęcie to okaże się wstydliwe wśród rówieśników. Wybierając naprawdę interesujące hobby może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

I spędzimy czas razem, i zadbamy o dobre samopoczucie dziecka wśród znajomych.