Jak przygotować się do podróży motocyklem?

Autor:
Kategoria: Turystyka

Są ludzie, którzy bardzo lubią jeździć samochodami, jednakże na tym nie koniec. Nie brakuje bowiem takich, którzy chcą poruszać się w nieco inny sposób. Dwa kółkach także nie mogą narzekać na niedobór miłośników i bynajmniej nie chodzi tutaj o rowery, choć i te mają znaczenie. Niektórzy poświęcają niemało czasu i zaangażowania, aby opanować do perfekcji jazdę na motocyklu. Wymaga to uzyskania odrębnego prawa jazdy, ale każdego roku decyduje się na to niemała grupa osób. Przeważnie są to mężczyźni, ale w praktyce nie brakuje także kobiet, które decydują się na taki ruch. Jednoślady mają swoją specyfikę i są pojazdami dość wymagającymi, ale sprawdzają się zarówno w mieście, jak też na innego rodzaju trasach. Jaki motocykl do turystyki okaże się najlepszą opcją dla tych, którzy właśnie w ten sposób chcą zwiedzać Polskę, Europę, a czasami też inne kontynenty? Opcji jest wiele, a kryteria wyboru bywają naprawdę odmienne. Kluczowe są jednakże kwestie związane typowo z budową maszyny, jak też jej osiągami technicznymi.

Co zabrać na wyjazd motocyklem i jaki pojazd sprawdzi się optymalnie?

Turystyczne wojaże na dwóch kołach różnią się mocno od tych w aucie. Musimy pamiętać, że motocykle są z definicji mniej bezpiecznym środkiem transportu. W razie wypadku kierowcy motocykli są w znacznie gorszym położeniu, a ryzyko poważnych urazów oraz śmierci jest zdecydowanie wyższe. Jeżeli jazda ma być podporządkowana turystyce, najlepsze będą modele lekkie i zwrotne, które pozwalają na swobodne manewrowanie. Jazda po trudnym terenie jest problematyczna – istnieją wprawdzie specjalne warianty motocykli crossowych, będących odpowiednikiem rowerów górskich w motocyklowym świecie, ale do jazdy po utwardzonych trasach nadają się umiarkowanie. Lepiej więc ograniczyć turystyczne ambicje do pokonywania głównie normalnych dróg asfaltowych. Oprócz lekkiego, łatwego w kierowaniu motocykla warto mieć ze sobą niezbędny ekwipunek – apteczkę, kurtkę przeciwwiatrową, solidny kask i płaszcz przeciwdeszczowy. Jaki kask do turystyki motocyklowej nadaje się najlepiej? Wskazane, aby nie był pierwszym z brzegu.

Turystyka motocyklowa – co zabrać, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

Mając już odpowiedni pojazd, trzeba poświęcić nieco czasu skompletowaniu reszty wyposażenia.

O jego ważnych elementach wspomniano już powyżej. Bez wątpienia odzież motocyklowa powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych. Czasami będzie ciepło, czasami zimno. Raz sucho, a innym razem deszczowo. Jazda samochodem jest znacznie mniej „wrażliwa” na te zmienne czynniki, ale na jednośladzie jest już zupełnie inaczej. Odnośnie kasku, wskazane jest połączenie niskiej wagi z możliwie wysoką wytrzymałością. Trzeba zdecydowanie odrzucić budżetowe modele kasków, którymi zalane są sklepy i platformy handlowe online. Markowy produkt renomowanego producenta daje względną pewność, że w razie groźnych sytuacji poziom ochrony dla głowy będzie należyty. To wymaga większych nakładów finansowych, ale warto je ponieść i nie oszczędzać na bezpieczeństwie. Można powiedzieć, że kask motocyklowy jest zakupem na miarę życia – i nie ma w tym ani grama przesady.

Jakie buty motocyklowe do turystyki kupić?

Wybór obuwia z punktu widzenia każdego motocyklisty jest naprawdę ważną kwestią. Dlatego właśnie warto z uwagą przyjrzeć się propozycjom. Na pewno jazda, zwłaszcza na dłuższym dystansie, wymaga odpowiednich butów. Muszą one mieć spójną konstrukcję, a do tego podeszwę z bieżnikiem zapewniającym dobrą przyczepność. Wszak kontrola nad jednośladem zależy także od pracy stopami. Elementy ochraniające i stabilizujące są nieodzowne, jednakże swoboda ruchów też ma duże znaczenie. Planując, co zabrać na wyjazd motocyklem, z pewnością nie wolno obuwia zignorować. Na pewno dobrą opcją będzie wybór modeli posiadających dodatkowe membrany.

Mają one na celu przepuszczanie potu i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie powinny efektywnie blokować wodę i wszelką wilgoć pochodzące z zewnątrz.