Podróż do USA – ile kosztuje i jak zaplanować?

Autor:
Kategoria: Turystyka

Wyjazdy zagraniczne są dla wielu osób realną szansą na rozwijanie swoich horyzontów, ale nie da się ukryć, że niektóre wyjazdy mają znacznie większy ciężar gatunkowy. Znakomitym przykładem mogą być podróże za ocean, które w praktyce dla tysięcy ludzi są wielką przygodą, ale zarazem szansą na zarobienie sporych pieniędzy. Logistyka podroży do Stanów Zjednoczonych jest jednak dość złożona, ponieważ trzeba pokonać sporą odległość, a do tego spełnić warunki formalne. Plusem jest to, że od pewnego czasu nie trzeba już ubiegać się o wizy na dawnych zasadach. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej dostać się do USA tym osobom, które chcą tam przebywać turystycznie czy w celach edukacyjnych, ewentualnie pod kątem pracy sezonowej. Jak zaplanować wyjazd do USA, aby wszystko poszło sprawnie? Przede wszystkim warto podejść do tego spokojnie. Obecnie podróżowanie jest w sensie organizacyjnym bez porównania łatwiejsze niż kiedyś i to niezaprzeczalny fakt.

Wyjazd do USA – co potrzebne, aby sobie poradzić?

Osoby zainteresowane wizytą w Stanach Zjednoczonych mają szansę dostać się tam prościej i szybciej z uwagi na wspomniany powyżej ruch bezwizowy. Naturalnie prawo w USA jest dość specyficzne i teoretycznie może się zdarzyć, że z jakichś względów urzędnik na lotnisku zdecyduje o tym, że jednak nie można do Stanów Zjednoczonych wjechać. Takie sytuacje są jednak rzadkością i trzeba naprawdę się „postarać”, aby taki scenariusz zaistniał. Co zabrać na wyjazd do USA, żeby uniknąć komplikacji? Konieczne będzie ówczesne wypełnienie niezbędnych formularzy online, co na szczęście nie jest skomplikowane i co za tym idzie nie powinno sprawić nikomu większych problemów – zwłaszcza osobom mającym jakiekolwiek doświadczenie w podróżowaniu na większych dystansach. Konieczne są też dokumenty osobiste, takie jak paszport. Miejmy bowiem na uwadze, że Stany Zjednoczone to nie strefa Schengen i w tym przypadku odprawa paszportowa jest zwyczajnie nieunikniona dla wszystkich – oczywiście poza obywatelami USA.

Planujemy wyjazd do USA – co trzeba wiedzieć o Ameryce?

Aspekty natury formalnej są oczywiście bardzo ważne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Mówiąc oględnie, w papierach wszystko musi się zgadzać, aby pobyt w Stanach był od początku wolny od stresujących okoliczności. Warto wobec tego pamiętać o tych kwestiach, ale też zastanowić się nad tym, co czeka nas na miejscu. Otóż amerykańskie społeczeństwo słynie w całym świecie z otwartości i na pewno będziemy się o niej przekonywać na każdym kroku. Optymizm i serdeczność są powszechne i można śmiało powiedzieć, że stanowią one część amerykańskiej mentalności. Należy jednak mieć na uwadze lokalną specyfikę, ponieważ w konkretnych stanach USA spotkamy inne obyczaje, inne regulacje prawne oraz inne kwestie. Dualizm prawny w Stanach Zjednoczonych to norma. Na jednej szali mamy bowiem przepisy federalne, a więc obowiązujące wszędzie, a na drugiej szali prawo stanowe, które też ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzi oraz podmiotów.

Ile kosztuje wyjazd do USA i czy musi to być drogo?

Bez wątpienia koszty dostania się do Stanów Zjednoczonych nie są niskie. Musimy bowiem kupić sobie bilety lotnicze, a nie zawsze będzie możliwość dostania się tam bezpośrednim lotem. Przesiadkę należy więc wliczyć sobie w opcjonalny scenariusz. Jeżeli uda się kupić bilet bezpośredni, to oczywiście będzie stanowić duże ułatwienie. Mówienie o konkretnych liczbach nie ma większego sensu, ponieważ cenniki biletów są dość zmienne i w okresach wzmożonego zainteresowania trzeba liczyć się z tym, że wydamy na lot nieco więcej. Jak zaplanować wyjazd do USA z uwzględnieniem kosztów? Dotarcie na miejsce to jedno, ale ważne jest też funkcjonowanie na miejscu. Koszty życia w Stanach Zjednoczonych nie są najwyższe, ale pracując na miejscu w większości przypadków można pozwolić sobie na całkiem komfortowe życie.

Typowi turyści muszą z kolei zadbać o adekwatne „kieszonkowe”. W jego określeniu pomoże na pewno zapoznania się z poradami publikowanymi chociażby na blogach podróżniczych oraz w innych miejscach w internecie.