Społeczeństwo rolnicze

Autor:
Kategoria: Społeczeństwo

Społeczeństwo rolnicze stanowi jeden z typów społeczeństwa tradycyjnego, czyli istniejącego przed społeczeństwem przemysłowym. Rolnicza organizacja powstała w skutek „rewolucji rolniczej”, która miała miejsce około 5-6 tysięcy lat temu. Pierwszym jego rejonem występowania był Bliski Wschód, ale jego późniejsze rozprzestrzenianie nie stanowiło problemu. Początek zamiany ręcznych narządzi na pracę z pługiem wyraźnie podniosło wydajność upraw.

psycholog zielona góra Produkujemy szaty liturgiczne http://ornaty.pl/pol_m_Szaty-Liturgiczne-237.html ornaty, stuły kapłańskie, welony

Ten proces dał także możliwość zatrzymania się w jednym miejscu na dłuższy czas i sprzyjał tworzeniu osad. Po pewnym czasie pojawiły się narzędzia wytwarzane z metalu, które były zdecydowanie bardziej skuteczne niż drewniane szczególnie w przypadku uprawy ziemi. W ten sposób człowiek rozwinął system nawadniający ziemi, co z kolei poprowadziło do pojawienia nadwyżek żywności i wyłonienia grup i statusów społecznych. Kolejnym krokiem ku współczesnej rzeczywistości było pojawienie się wymiany pieniężnej i co za tym idzie rozwój rynku oraz handlu w coraz większych osadach i ośrodkach miejskich.