Wietnamczycy w Polsce

Autor:
Kategoria: Społeczeństwo

To, że w Polsce mieszkają osoby pochodzenie ukraińskiego, litewskiego czy też niemieckiego jest w pewien sposób naturalne, ponieważ graniczymy z wszystkimi tymi państwami. Ciekawostką jest jednak to, że największą grupą obcokrajowców mieszkających nad Wisłą są Wietnamczycy. Wietnamczycy zaczęli przybywać do naszego kraju już po II wojnie światowej.

Jak wiadomo, Wietnam należał tak jak Polska do bloku państw socjalistycznych, któremu przewodził Związek Radziecki. Polska była więc jednym z naturalnych kierunków migracyjnych omawianej nacji. Na początku byli to tylko studenci i robotnicy kontraktowi.

Kiedy rozpoczęła się wojna wietnamska, czyli w latach siedemdziesiątych, pojawili się u nas również uchodźcy z objętego wojną kraju. Obecnie trudno jest zliczyć, ilu tak naprawdę przebywa u nas Wietnamczyków, ponieważ nie wszyscy oni dostali się tutaj legalnie. Najczęściej traktują oni Polskę jako kraj tranzytowy (pragną dostać się na zachód Europy), jednak wielu postanawia osiedlić się u nas na stałe.