Nie tylko na uspokojenie

Autor:
Kategoria: Rośliny

Już wiele wieków temu mieszkańcy okolic Hindukuszu, z których wywodzi się marihuana, znali jej specyficzne właściwości. Wykorzystywano ją jako naturalny środek przeciwbólowy i uspokajający. Konopie indyjskie miały swoje ważne miejsce również w medycynie ajurwedyjskiej, co zmieniło się z czasem – wraz z jej upowszechnieniem na Zachodzie, gdzie konopie były najczęściej zakazane.

Ówczesna wiedza o tej roślinie była czysto empiryczna. Stosowano ją i obserwowano efekty, nie było możliwości jej dokładnego zbadania, jak dzieje się to dzisiaj. Obecnie wiemy, że spektrum oddziaływania konopi indyjskich na organizm ludzi jest bardzo szerokie i nie zawsze pozytywne.

Musimy pamiętać, że konopie zawierają związek organiczny THC, który odurza i zdaniem wielu ekspertów ma silne działanie uzależniające. Wyjaśnia to, dlaczego w większości państw cywilizowanych status konopi jest regulowany prawnie i najczęściej ich posiadanie czy hodowla są zakazane. Na tym nie koniec, ponieważ konopie mają również ciekawe właściwości medyczne.

Pewnie większość z nas słyszała o medycznej marihuanie. Nie chodzi tutaj o każdy krzak konopi, ale o rośliny specjalnie hodowane, pod ścisłą kontrolą ekspertów. Modyfikowane odmiany są tak przygotowane, aby dało się z nich pozyskać produkty, które można potem wykorzystać w terapii nowotworów czy stwardnienia rozsianego.

Medyczne konopie prawie nie zawierają THC, są za to bogate we wszystkie składniki o dobroczynnym wpływie na organizm. Właśnie dlatego wielu lekarzy opowiada się za ich stosowaniem.